Yurtdışına Çıkışlar Hakkında (OHAL Durumu)

with Yorum yapılmamış
Önemli-Duyuru1Yurtdışı çıkışlarında Pasaport kontrolü esnasında yolculara yaptıkları meslekler sorulmaktadır. Yolcular meslek gruplarına göre bir takım evrakları yanlarında bulundurmak zorundadırlar. Aşağıda meslek gruplarına göre istenen belgeleri bulabilirsiniz.

İşverenler sahip olduğu iş yeri belgelerini yanlarında bulundurmalıdır.

Öğrencilerden, öğrenci belgesi talep edilebilmektedir.

Herhangi bir yerde çalışmıyorsanız sigortasından yararlandığınız yakınınızın sigorta dökümlerini yanınızda bulundurmalısınız.

Emekli ya da bağkura bağlı yolcuların yanında mutlaka SGK dökümleri olması gerekmektedir.

Eğer kamu çalışanı iseniz yanınızda mutlaka çalıştığınız kuruma ait bir yazı ve yazıda da “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresinin yer alması gerekmektedir.

Yeşil pasaportlu olup olarak kamuda aktif olarak çalışan kişiler havalimanlarında önce vize ihlal bölümüne (Atatürk Havalimanı için G kontuarının arkasında bulunuyor) gitmeleri gerekmektedir. Burada GBT araştırması yapıldıktan sonra seyahat edecek kişilerden bilet, pasaport ve çalıştığı kurumdan alınmış “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” yazısının ıslak imzalı hali istenmektedir. İşyeri yazısında bu ibare yer almayanların uçuşuna izin verilmeyeceği ısrarla belirtiliyor. Tüm evraklar tam ise uçmasına izin veriliyor.

Yeşil pasaportlu emekliler ise vize ihlal bölümüne gittikten sonra pasaport ve biletlerini ibraz etmeleri gerekmektedir. GBT araştırması sonucunda herhangi bir sorun yok ise uçmalarına izin verilmektedir.

Asker emeklilerinin GBT’si için ayrı bir bölüm ile iletişime geçilmekte ve yapılan araştırma sonucunda herhangi bir sorun çıkmaz ise uçmalarına izin verilmektedir.

Yoğun bir dönem olduğundan, ayrıca bütün bu sorgulama ve kontrol işlemi zaman alacağından uçuşunuzdan en erken 4 saat öncesinde havalimanında olmanız tavsiye edilmektedir.

 Sabiha Gökçen Havalimanı polisi ve danışma telefon numarası: 0216 588 88 88
Atatürk Havalimanı vize ihlal bölümü telefon numarası: 0212 463 77 77/3312

Tüm bu bilgilendirmelere rağmen yurt dışı çıkış kontrolleri tamamen gümrük polisinin idaresindedir. Konuyla ilgili resmi açıklama beklenmektedir.

 Bu yazının orjinali Gezimanya isimli sitede bulunmakta olup, sadece bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. İlgili bağlantıya ulaşmak için lütfen tıklayınız.