Polonya Erasmus Vizesi

with Yorum yapılmamış

Polonya’ ya 90 gün üzeri öğrenci olarak, Ulusal vize kapsamında seyahat etmek için ihtiyacınız olan vizeye Gaziantep Vize Başvuru Merkezinden başvurabilirsiniz. Aşağıda belirtilmiş olan illerin tamamı Polonya İstanbul Başkonsolosluğu’ na bağlıdır ve Gaziantep Vize Başvuru Merkezinden başvuru yapılabilir. Detaylı bilgi için yandaki iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 0342 215 4577

 0342 215 4588

Tıkla Whatsapp üzerinden yaz 

 

 • Vize başvuru formu // bilgisayarda tarafımızca doldurulmaktadır
 • Pasaport aslı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Seyahat süresinin tamamını kapsayan €30.000 teminatlı seyahat sağlık sigortası // Öğrenci poliçesi olmalıdır. 90 gün kapsamı olan genel seyahat sağlık sigortaları kabul edilmez.
 • Kabul aldığınız üniversiteden kabul mektubunuzun bir kopyası
 • Öğrenim gördüğünüz üniversiteden eğitim göreceğinize ve hibe alacağınıza dair orjinal yazı
 • Ödeme teyit belgesi // eğer okula ödeme yapıldıysa (okulun ücretli olması halinde) ödeme yapıldığına dair belge
 • Aşağıda belirtilen maliyetleri karşılamaya yeterli mali kaynaklara sahip olunduğunu teyit eden belgelerin ibrazı gerekmektedir:
  • Geri dönüş masrafları – Vatandaşı olduğu veya ikamet ettiği ülkeye geri dönüş seyahati veya üçüncü bir ülkeye transit geçiş için gereken asgari miktar:
   a. 200 Polonya Zlotisi – Polonya Cumhuriyeti’ne komşu olan ülkelerin birinden geliyorsa
   b. 500 Polonya Zlotisi – Polonya Cumhuriyeti’ne komşu olmayan bir Avrupa Birliği üyesi ülkeden veya Avrupa Ekonomik Alanı sözleşmesine taraf Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) üyesi bir ülkeden veya İsviçre Konfederasyonu’ndan geliyorsa
   c. 2500 Polonya Zlotisi – Yukarıda belirtilen ülkelerin dışında bir ülkeden geliyorsa – örn. Türkiye.
  • İkamet masrafları – Polonya’da ikamet edilecek yer konusunda aşağıdaki başlıklardan birine dair belge ibraz edilmesi gerekmektedir:
   a. kira sözleşmesi – aylık kira bedeli ve kullanım giderleri;
   b. kullanım ödüncü sözleşmesi – aylık kira bedeli ve kullanım giderleri;
   c. gayrimenkul mülkiyeti – emlak vergileri veya harçları ile kullanım giderleri;
   d. otelde (motelde) konaklama – gecelik konaklama ücreti;
   e. öğrenci yurdunda konaklama – idarenin belirlediği aylık konaklama ücreti ve varsa yatırılan depozito.
  • Geçim masrafları – Yukarıda 1. ve 2. maddelerde belirtilen masraflar düşüldükten sonra kalan belgelenmiş mali kaynak miktarı olup aşağıda belirtilen tutarların üzerinde olmak durumundadır:
   a. aylık 701 PLN – tek başına yaşayanlar için
   b. aylık 528 PLN – aileler için (kişi başına düşen mali kaynak miktarı),
 • Son mezun olduğu okulun diploması // eğer mezun iseniz
 • Normal eğitim veya Erasmus eğitimi görebilecek seviyede Lehçe veya yabancı dil yeterlilik belgesi
 • Adli Sicil Kaydı // edevlet üzerinden çıkarılabilir
 • Askerlik Durum Belgesi // (35 yaş üstü veya Türkiye’de öğrencilik durumunu kanıtlar güncel öğrenci belgesi ibraz edenler hariç) edevlet üzerinden çıkarılabilir
 • Okuldan mühür ve imzalı, orjinal Öğrenci Belgesi
 • Türk vatandaşı olmayanlar: Türkiye’den planlanan çıkış tarihine kadar geçerli İkamet Tezkeresi
 • Pasaportta işlem görmüş bütün sayfaların fotokopisi // fotokopiler tarafımızca çekilmektedir

Not1: Gelir durumu evrakları hesaplanırken seyahat sürenizce gerekli olan paradan (yukarıdaki tutarlara göre hesaplama yapabilirsiniz), aldığınız hibeyi çıkararak sunmanız gereken para tutarını hesaplayabilirsiniz. Bu tutarı kendi hesabınızda göstermeniz gerekmektedir. Eğer kendi hesabınızda değil sponsorunuzda gösteriyorsanız sponsorunuzun banka hesap özeti, noterden Taahütname ve gelir durumuna ait belgeleri sunması gerekmektedir.

Not2: Hibe almayan öğrenciler, sponsorlarının gelir durumuna dair belgeler ve banka hesap özeti sunmalıdırlar. Ayrıca sponsorun noterden Taahhütname vermesi gerekmektedir. Sponsor olacak kişinin hangi evrakları hazırlaması gerektiğini bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Gaziantep’ te Uzun Dönem D tipi Polonya Erasmus vizesi başvuruları yapılmaktadır. Başvurunuz için İstanbul’ a gitmeniz gerekememektedir. Başvurular Gaziantep VFS Global Vize Başvuru Merkezine yapılmaktadır. Randevu alınması ve danışmanlık hakkında detaylı bilgi almak için telefon numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

Ulusal D, Erasmus vizelerinde dosyanızı şahsen elden getirmeniz zorunlu değildir. İLÇE olarak, evraklarınızı bize iletmeniz halinde başvurunuzu  yapıp, sonuçlanana kadar takibini yapmaktayız. Pasaportunuz işlemden çıktıktan sonra tekrar kargo ile adresinize gönderilecektir.

Daha fazla bilgi almak için 0 342 215 4577 numaralı telefonumuzdan bilgi alabilirsiniz

“Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, İstanbul, Izmir, Iğdır, Izmit (Kocaeli), Kahramanmaraş, Kars, Kilis, Kırklareli, Kütahya, Malatya, Manisa, Muğla, Mardin, Muş, Osmaniye, Rize, Sakarya (Adapazarı), Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Tekirdağ, Uşak, Yalova ve Van.”

Polonya Erasmus+ Gerekli Belgeler Listesi