Rusya

with Yorum yapılmamış

Online vize

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı’nın son kararlarına göre, artık Rusya’nın belirli bölgelerine seyahat etmek için E-vize başvurusu yapma imkanınız bulunmaktadır. Uzak Doğu Federal Bölgesi, Kaliningrad Oblastı, Saint Petersburg ve Leningrad Oblastı gibi önemli bölgelere giriş yapabilmek için aşağıdaki formu doldurarak E-vize başvurusunda bulunabilirsiniz. İlçe Seyahat olarak bu süreci hızlı ve kolay bir şekilde yönetebilir, alacağınız Rusya E-vizesi sayesinde zaman tasarrufu yapabilir ve işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde ve uygun fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, vize başvuru sürecinizle ilgili herhangi bir soru için bizi sadece bilgi almak amacıyla dahi arayabilirsiniz.

Önemli: Bu vize türü ile Rusya’da 30 gün içinde en fazla 8 gün kalabilirsiniz.

Online vize için gerekli belgeler

 • Pasaportun fotokopisi (Türkiye’ye dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğe sahip olmalıdır.)
 • Online vize için bilgi formu
 • Bir adet güncel biyometrik fotoğraf

Online Vize Formunu Görüntüle

Rusya Federasyonu, elektronik vize başvuruları için davetiye, otel rezervasyonu, voucher veya seyahat amacını gösteren belge talep etmemektedir. Ayrıca, başvurunuzu yapmadan en geç 4 iş günü önce seyahat tarihine kadar başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Evraklarınızı hazırlayıp teslim ettikten sonra, Rusya E-vize başvurunuz 3 ile 5 gün arasında sonuçlanmaktadır.

Rusya’nın Uzak Doğu Federal Bölgesi, Kaliningrad Bölgesi, Saint Petersburg ve Leningrad Bölgeleri’ne geçerli olan e-vize, aşağıdaki ülke vatandaşları için uygundur:

Almanya, Andorra, Avusturya, Bahreyn, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin ve Tayvan, Danimarka, Endonezya, Estonya, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, İran, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Katar, Kıbrıs, Kuveyt, Kuzey Kore, Kuzey Makedonya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malezya, Malta, Meksika, Monaco, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Sırbistan, Singapur, Slovakya, Slovenya, Suudi Arabistan, Türkiye, Umman, Vatikan, Yunanistan.

 • Bu vize sadece belirtilen bölgeleri ziyaret etmenize izin verir.
 • Rusya’ya sadece uçakla seyahat edebilirsiniz.
 • Bu vize türü ile Rusya’da 30 gün içinde en fazla 8 gün kalabilirsiniz.

Turistik Vize

Rusya’nın turistik vizesiyle keşfe çıkabileceğiniz bu büyülü ülke, dünya haritasının Finlandiya’dan başlayıp Kuzey Kore’ye kadar uzanan devasa bir parçasını oluşturuyor. Rusya, sadece kapladığı geniş alan ile değil, aynı zamanda zengin tarih, kültür ve doğal güzellikleriyle de dikkat çekiyor. İlçe Seyahat ile, bu muazzam ülkeyi keşfetmek artık son derece kolay.

Rusya’yı ziyaret etmek istiyorsanız ve konaklama, ticari işlemler, eğitim gibi uzun süreli bağlantılarınız yoksa, 90 gün veya daha kısa bir süre için turistik Rusya vizesi alabilirsiniz. Tek, çift ve çoklu giriş seçenekleri sunan bu vize türü, seyahat edecek kişinin belirttiği bilgilere göre tür ve başlangıç tarihini belirlemektedir.

Rusya turistik vizesi başvurusu için gerekli evraklar ve ücret bilgileriyle ilgili detaylı bilgilere bizimle iletişime geçerek ulaşabilirsiniz. Vizenizin hazırlanma süresi normal şartlarda 7 iş günüdür; ancak 6 aylık vizeler 10 iş gününde tamamlanmaktadır. Hızlı işlem seçenekleri de mevcut olup, 2023 itibariyle Rusya vizelerinde randevu sistemine geçildiğinden başvurularınız yoğunluğa göre birkaç gün gecikmeli işleme alınabilmektedir.

Unutmayın ki sayfamızdaki işlem süreleri, başvurunuzun yapıldıktan sonraki süreç için geçerlidir.

Turistik vize için gerekli belgeler

 • Başvuru formu (tarafımızca doldurulmaktadır)
 • Pasaport aslı
 • Varsa eski pasaportlar
 • 1 adet 35x45mm boyutunda biyometrik fotoğraf
 • Voucher (Yabancı Turist Kabul Belgesi), dosyanızda olmaması halinde tarafımızca hazırlanır

Turistik Rusya vizesi ile ilgili sıkça sorulan sorular

Rusya turist vizesi başvuruları, standart işlem süreciyle genellikle 7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Yeni uygulanan 6 aylık turist vizesi ise 10 iş günü içinde tamamlanmaktadır. Hızlı sonuçlanma isteğine bağlı olarak ekspres işlem seçeneği de sunulmaktadır, bu durumda Rusya turist vizesi başvuruları 4 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. 2023 itibariyle Rusya vizesi başvurularında randevu sistemi devreye girmiştir. Ancak, randevu yoğunluğuna bağlı olarak vize hazırlık süresi değişebilir. En yakın işlem başlangıç tarihi ve diğer detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Unutmayın, seyahat planlarınıza uygun olarak vize sürecinizi en etkili şekilde yönetmek adına destek alabilirsiniz.

Seyahatinizi planlamak adına pasaportunuz ve bir adet vesikalık fotoğrafınızı bize ulaştırdığınızda, seyahat tarihlerinize uygun olarak uçak ve otel rezervasyonlarınız titizlikle hazırlanır. Rusya vizesi başvuru formunu doldururken, iş yeri ve ev adres bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde girmeniz büyük önem taşımaktadır. Bu bilgiler, vize başvuru formuna işlenirken ortaya çıkabilecek potansiyel sorunlardan kaynaklanan herhangi bir aksaklıkta sorumluluk başvuru sahibine aittir. Ayrıca, başvurunuz için gereken zorunlu voucher belgesi tarafımızca hazırlanır, ardından evraklarınız aracı kuruma iletilir ve başvuru işleminiz başlatılır.

Vizeniz, tercih ettiğiniz işlem süresine bağlı olarak hazırlandığında, yetkililerimiz tarafından aracı kurumdan alınarak istediğiniz adrese kargolanır veya ofisimizden bizzat teslim alabilirsiniz.

Rusya Turist Vizesi, Rusya’ya turistik bir amaçla seyahat etmek isteyenler için gereken bir vize türüdür. Rusya Federasyonu ile Türkiye arasındaki vize uygulamasının 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren güncellenmesiyle birlikte, yeşil ve gri pasaport sahipleri de siyah pasaport sahipleri gibi vizeden muaf tutulmuştur. Ancak bordo pasaport sahipleri, yani Umuma Mahsus pasaport sahipleri, Rusya’ya turistik seyahat öncesi vize başvurusu yapmak zorundadır. Bu nedenle, bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları, Rusya ziyaretleri için vize başvurusu yapmak durumundadır.

 1. Seyahat edeceğiniz otelde, seyahat süresini kapsayan rezervasyon İlçe Seyahat tarafından sizin adınıza özenle hazırlanmaktadır. Bu aşamada, işlem süreci gereği en az bir gece konaklama ücretinin ödenmiş olması gerekmektedir, bu genel bir kuraldır. Ancak, son karar her zaman başvuru sahibine bırakılmaktadır. En az bir gece konaklama bedeli ödenmemişse, Rusya turist vizesi başvurunuzda oluşabilecek sorunlarla ilgili sorumluluk başvuru sahibine aittir.
 2. Bu vize türü, tek, çift ya da çoklu giriş seçeneklerine sahiptir ve 1 aylık, 3 aylık ve 6 aylık olarak düzenlenebilmektedir. Bir aylık vize ile 30 gün, üç aylık vize ile 90 gün ve altı aylık vize ile en fazla 90 gün boyunca Rusya’da kalma imkanınız bulunmaktadır.
 3. Çift girişli 6 aylık turistik Rusya vizesi, 10 iş gününde hazırlanmaktadır. Diğer yandan, 3 ve 1 aylık vizeler için bu süre 7 iş günüdür. Rusya Konsolosluğu, vize işlem süresini 20 güne kadar uzatma hakkına sahiptir. Bu nedenle, vize işlem süresinin uzaması durumunda önceden satın alınmış biletlerle ilgili herhangi bir talepte bulunulamamaktadır.
 4. Çift girişli (2 girişli) vize ile Türkiye’den seyahat eden bir kişi, çift girişli vizesiyle ülkeye giriş yaptıktan sonra federal bölgelerdeki bir özerk bölgeye geçer ve tekrar Rusya’ya dönüş yaparsa çift girişli vizesini kullanmış olur ve bu vizenin kullanım hakkı tamamlanmış sayılır.