Covid-19 sebebiyle kullanılamayan Almanya vizeleri?

with Yorum yapılmamış

Covid-19′ un global etkilerinden biri de şüphesiz gerçekleştirilemeyen seyahatler oldu. Ülkemizde Mart ayından bu yana bir çok avrupa ülkesi dahil olmak üzere neredeyse tüm yurtiçi/yurtdışı uçuşları iptal edildi.

Covid-19 öncesinde Almanya vizelerini alıp Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında seyahat planlayanlar ve bu vizeyi seyahat yasağı dolayısıyla kullanamayan yolcularımız için Ankara Almanya Büyükelçiliğine mail attık ve bu durumla ilgili ne yapılması gerektiğini sorduk. Ankara Almanya Büyükelçiliğin sorduğumu soruya cevabı aşağıdaki gibi oldu.


Sayin ……..,

Elektronik posta iletiniz tarafimiza ulasti.
Halihazırda geçerli bir vizeniz varsa, Büyükelçilik vizenizin geçerlilik tarihini değistiremez veya uzatamaz.
Beklenmedik bir durum nedeniyle (örn. Corona Virüsü) seyahat etmekten vazgeçtiyseniz veya seyahat edemiyorsanız, dilediğiniz zaman yeni bir başvuruda bulunma hakkınız vardır.

Ödemiş olduğunuz vize harcı işlem ücreti olduğundan bu meblağın iadesinin mümkün olmadığı hususunda sizi peşinen bilgilendirmek isteriz.

Saygılarımızla,
Almanya Büyükelçiliği
Hukuk ve Konsolosluk Bölümü ad.
Tel: 0090 312 45 55 100
Fax: 0090 312 45 55 336
Mail: visa@anka.auswaertiges-amt.de
Webseite: www.ankara.diplo.de


Yani durumu kısaca özetleyecek olursak, Almanya vizesi olup Covid-19 sebebiyle seyahat edemeyen ve vizesi biten yolcular seyahat yasağı kalktıktan sonra seyahat etmek istiyorlarsa yeni bir vize başvurusun da bulunmaları gerekmektedir.

Almanya vizesi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız

Whatsapp