Edevlet üzerinden Nüfus Kayıt Örneği İndirmek

with Yorum yapılmamış

Vize başvuru evraklarından biri olan “Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği” daha önceleri sadece Nüfus Müdürlükleri aracılığıyla verilmekteydi. 2017 ortası itibariyle bu belge edevlet üzerinden (turkiye.gov.tr) barkodlu olarakta verilmeye başlandı. Bu belgeyi bir çok ülke vize başvurularında kabul etmeye başladı. Bu belgenin edevlet sistemi üzerinden nasıl çıkarılacağı aşağıdaki görsellerde detaylı olarak anlatılmıştır.

 

1. İlk olarak edevlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.
 turkiye.gov.tr adresine tıklayabilirsiniz.

Not: Edevlet şifreniz yok ise herhangi bir PTT’ den edevlet şifrenizi temin edebilirsiniz.

2. Giriş yaptıktan sonra, sağ üst tarafta bulunan arama çubuğuna “Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama” yazarak ilgili sayfaya girmeniz gerekmektedir. Sayfaya girdikten sonra aşağıdaki bilgilendirme kısmının kabul edilerek Devam Et butonuna tıklayınız.

 

3. Karşınıza gelen yeni sayfada aşağıdaki görselde olduğu gibi gerekli seçimleri yaparak Sorgula butonuna tıklayınız.

Nüfus Kayıt Örneği Tipi: Nüfus Aile
Eski Eş Listele: Evet
Vukuatlı Belge (olayları gösterir): Evet
Belgenin Neden Verileceği: Kişi Talebi

 

4. Sorgulama başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra adınıza düzenlenmiş belge görünecektir. Bu belgeyi doğrudan yazdırmayınız. Sağ üstteki Dosya İndir butonuna tıklayarak  belgeyi bilgisayarınıza indirip yazdırmanız yeterli olacaktır.

 

Bu sayfa tamamıyla bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır.

Evli olan kadın başvuru sahiplerinde anne ve babalarına ait bir kayıt daha vardır. Bu belgeyi yukarıda 2. görseldeki sayfadan diğer kaydınızı seçerek aynı işlemlere devam edip çıkarabilirsiniz.